oyna
En Çok Kazanan Futbolcular oyna


Günümüzde tüm spor dallarında olduğu gibi futbolda da oyuncuların elde ettiği yıllık gelir miktarları geçmişe göre inanılmaz bir artış gösteriyor. Kulüplerin, yetenekleri oyuncuları takımlarına katmak ve takımlarında tutmak için rakipleriyle kıyasıya bir rekabet içinde oldukları bu dönemde oyuncuların hem kulüplerinden hem sponsorlarından elde ettikleri yıllık gelirler en önemli faktörler haline geldi.

Forbes’un en çok kazanan sporcuları açıkladığı listeye göre bu yıl en çok kazanan futbolcuları sizin için listeledik.

10. Antoine Griezmann — €24.5 Milyon

12 Temmuz 2019 yılında €120 milyon bonservisle Barcelona’ya transfer olan Griezmann, kulübünden ve sponsorlarından elde ettiği gelir €24.5 milyon. Fransız golcü bu rakam ile en çok kazanan futbolcular listemizde 10. sırada.

9. Oscar — €25.6 Milyon

2012–2017 yılları arasında Chelsea’de oynayan Oscar, 2017 yılında herkesi şaşırtarak Çin kulübü Shanghai SPIG kulübüne transfer oldu. Bu kararının en büyük sebebi olarak ise yeni kulübünden kazanacağı yıllık geliri gösteren Oscar listemizde 9. sırada.

8. Mesut Özil — €26.7

Milyon Arsenal’da oynayan dünyaca ünlü oyun kurucu, 2018’de imzaladığı yeni kontratla birlikte yıllık gelirini yaklaşık iki katına çıkardı. Kulüp maaşının yanında e-spor sektörüne yaptığı yatırımlar sonucu yıllık geliri €26.7 milyon oldu.

7. Kylian Mbappe — €27.1 Milyon

Son yıllarda gösterdiği performansla izleyicileri büyüleyen genç yetenek 2018’de PSG kulübüne transfer olarak yıllık €17.7 milyon değerinde bir sözleşme imzaladı. Sponsorlardan elde ettiği gelirlerle birlikte ise yıllık €27.1 milyon kazanan Mbappe listemizde 7. sırada.

6. Alexis Sánchez — €27.2 Milyon

2018 yılında Arsenal’dan Manchester United’a yüksek beklentilerle transfer olan Alexis Sanchez, görev aldığı 37 maçta taraftarlarda hayal kırıklığı yarattı ve 2019 yılında kiralık olarak Inter’e yollandı. Bu hayal kırıklığının en büyük sebebi ise Kırmızı Şeytanlarla imzaladığı yıllık €19.5 milyonluk kontrat. Bu sözleşme ve sponsor gelirleri toplamıyla en çok kazanan futbolcular listesinde 6. sırada.

5. Andres Iniesta — €28.7 Milyon

35 yaşındaki İspanyol orta saha, Barcelona’da geçirdiği 22 yılın ardından 2018’de Japonya’nın Vissel Kobe takımıyla yıllık €26.5 milyonluk sözleşme imzaladı. Futbol dışında da şarap sektöründeki yatırımları ve sponsorlardan sağladığı gelirler ile toplamda €28.7 milyon yıllık kazancı olan Iniesta en çok kazanan futbolcular arasında 5. sırada yer alıyor.

4. Paul Pogba — €29.2 Milyon

2016’da Juventus’tan eski kulübü olan Manchester United’a dönen Paul Pogba, performansı ve imzaladığı yıllık €17.7 milyon değerindeki sözleşme ile medyanın dikkatini çekmişti. Aynı zamanda Adidas’ın reklam yüzü olan Pogba’nın toplam yıllık kazancı ise €29.2 milyon değerinde.

3. Neymar — €92.8 Milyon

2017 yılında €232.5 milyon gibi rekor bir bedelle Barcelona’dan Paris Saint Germain takımına transfer olan 27 yaşındaki Brezilyalı forvet geçtiğimiz yıl tüm sporcular arasında en çok kazanan 3. kişi oldu. Sosyal medyada Cristiano Ronaldo’dan sonra en çok takipçiye sahip olan Neymar, gelirinin %60’ını sponsorlardan ve reklamlardan elde ediyor.

2. Cristiano Ronaldo — €96.4 Milyon 9 yıllık Real Madrid serüveninden sonra 2018 yılında Juventus’a transfer olan Ronaldo, kulübüyle yıllık €35 milyon değerinde sözleşme imzaladı. Ayrıca sosyal medyada en çok takipçiye sahip olan sporcu ünvanı sebebiyle kazancının büyük bir kısmını saha dışı aktiviteleri oluşturuyor. Yıllık kazancının neredeyse üçte ikisini ise sponsorlardan ve reklamlardan elde eden Ronaldo, geçtiğimiz yılda tüm sporcular arasında en çok kazananlar listesinde €96.4 milyon ile 2. sırada.

  1. Lionel Messi — €112.3 Milyon

Lionel Messi’nin 2017 yılında Barcelona ile imzaladığı yeni sözleşmenin detayları halka açıklanmasa da, El Mundo gazetesinin haberine göre yıllık €70 milyon garanti para alacağı söyleniyor. Ayrıca Adidas ile ömür boyu sürecek bir sözleşmeye sahip olan Messi, saha dışından elde ettiği gelirlerle birlikte en çok kazanan sporcular listesinde yıllık €112.3 milyon ile ilk sırada bulunuyor.Source link